Style Switcher

Layout options
  • Boxed Layout
  • Full Width Layout
Primary Color

افزایش فروش با بازاریابی ایمیلی

 پیامک - پیامک صوتی - ایمیل مارکتینگ - نمایندگی - پیک رسان

نویسنده : اشکان فرخ حیاتی

بسیاری از کارشناسان حرفه ای کسب و کارهای اینترنتی، بازاریابی از طریق ایمیل را یکی از بهترین روشهای بازار یابی در اینترنت م ی دانند. شما با استفاده از این روش می توانید بدون صرف هزینه های بازاریابی، با مشتریان بالقوه خود در سراسر جهان ارتباط برقرار نمایید.

همانند سایر روشهای بازاریابی، این روش نیز دارای قوانین خاص خود می باشد . در این روش، قبل از هر چیز باید به اندازه کافی نشانی های ایمیل افراد را جمع آوری نمایید.

سپس به صورتی که در این مقاله توضیح داده شده است، اقدام به بازار یابی از طریق ایمیل نمایید. نکاتی که در اینجا توضیح داده شده است بخش عمده ای از مهارتهای بازاریابی از طریق ایمیل را به شما آموزش خواهد داد.

1- شناخت خوانندگان
خوانندگان ایمیل خود را بشناسید. چه کسی را می خواهید با متن ایمیل خود جذب کنید؟ مطالب خود را به صورت خاص بنویسید و بر روی خوانندگا نی که هدف اصلی شما هستند تمرکز کنید.


2- داشتن هدف مشخص

انتظار دارید خوانندگان ایمیل شما چه عملی انجام دهند؟ آمدن به یک سمینار علمی یا خرید یکی از محصولات یا خدمات شما؟ تا زمانی که یک هدف ک املاً واضح نداشته باشید با ارسال ایمیل وقت مردم را هدر ندهید!


3- رسیدن به دید مشترک

به جای استفاده از کلمات تشریفاتی، تصویر واضحی از آنچه که می خواهید به خواننده منتقل کنید، برایش ترسیم نمایید. باید کاری کنید که خواننده ایمیل، با شما به یک دید مشترک برسد تا بتوانید عمل مورد نظرتان را از او درخواست نمایید.


4- کمک به تصمیم گیری

باید بدانید که خوانندگان ایمیل شما شخصیتهای متفاوتی دارند . اگر خوانندگان، افراد متخصصی هستند، به اندازه کافی اطلاعات تخصصی در متن نامه خود بگنجانید تا آنها را در تصمیم گیری یاری نماید. می توانید چند نقل قول از افراد خبره، چند ویژگی برجسته و توضیحاتی در مورد مزایای اصلی در ایمیل خود قرار دهید.


5- اولین پیش نویس نامه

هنگامی که اولین پیش نو یس نامه خود را تهیه میکنید هرچه در دل دارید بیرون بریزید. هر چیزی که به ذهنتان میرسد بر روی کاغذ بنویسید. سپس برگردید و قسمتهای اضافی را حذف کنید. قسمتهای اضافی عبارتند از : اطلاعات غیر اساسی، اطلاعا تی که به طور مستقیم به بازار هدف شما ارتباط ندارد و اطلاعا تی که در روند منطقی خواندن نامه وقفه ایجاد می کند.


6- جلب توجه

برای تأ ثیر گذاری بیشتر، قبل از نوشتن متن نامه در ابتدا یک جمله مختصر بر ای جلب توجه خواننده بنویسید. این جمله مختصر خواننده را جذب کرده و اورا بر ای خواندن بقیه مطالب تحریک میکند. همچنین برای وادار کردن او به کلیک بر روی لینک مورد نظر قلاب هایی را برای گر فتن توجه خواننده در متن نامه بگنجا نید تا حس کنجکاوی او بیشتر شود . مثلاً "اما صبر کنید! اطلاعات بیشتری در اینجا بر ای شما داریم" یا "خوب، حالا قسمت شیرین ماجرا شروع میشود".


7- اطمینان از عملکرد صحیح

هنگامیکه نامه تهیه شده را دوباره خوا نی میکنید مطمئن شوید آنچه که نوشته اید، نتایج مورد انتظار را به همراه خواهد داشت . تا زما نی که مطمئن نشده اید بر روی آن کار کنید. فراموش نکنید شما فقط یک شانس در اولین برداشت خواننده خواهید داشت. پس موقعیت را از دست ندهید.


8- تحریک خواننده
یک تکنیک ساده در زمینه بازاریابی از طریق ایمیل ارسال نامه های متوا لی با مضامین یکسان ولی با یک پاراگراف متفاوت جلب توجه کننده است . مثلاً اولین نامه را با این عنوان ارسال کنید "فقط 6 کالای دیگر باقی مانده است... به اولین خریدار کالاهای باقیمانده یک عدد ... هدیه داده می شود. "سپس پاراگراف مورد نظر را در نامه بعدی به این صورت بنو یسید "فقط 3 کالای د یگر باقی مانده است..." و به همین صورت کالای خود را کمیاب جلوه دهید تا خواننده بر ای خرید از شما تحریک شود.


9- یادگیری مهارت بازاریابی

همواره به دنبال یادگیری مهارت عرضه محصول و ارائه پیشنهاد خرید کالایتان از طریق ایمیل باشید. داشتن مهارت بازاریابی از طریق ایمیل برای هر کسی که علاقمند به کسب و کارهای اینترنتی است بس یار ضروری است.


10- استفاده از نرم افزارهای تخصصی ایمیل

از نرم افزارهای قوی و تخصصی برای ارسال ایمیل استفاده کنید. هرچند که قابل یت ارسال ایمیل به صورت رایگان بر روی کامپیوتر شما وجود دارد اما اگر قصد بازاریابی الکترونیکی با استفاده از ایمیل دارید توصیه می کنیم حتماً از نرم افزارهای تخصصی این ک ار استفاده نمایید.


11- به دست آوردن نشانی ایمیل

یکی از مهمترین مهارت ها، توانایی گرفتن ایمیل بازدیدکنندگان سایت است . این کار اول ین بخش پروسه بازاریابی الکترونیکی شما خواهد بود و در طراحی سایت خود باید اولو یت اصلی را به آن بدهید. با هر ترفند ی که میتوانید بازدیدکننده را راضی کنید تا آدرس ایمیل خود را در اختیار شما قرار دهد . سعی کنید بر ای آنها دلیل قانع کننده ای بیاورید. مثلاً عضو یت رایگان برای دسترس ی به مطالب رایگان و مفید یکی از دلایلی است که باعث می شود دیگران ایمیل خود را در اختیار شما قرار دهند.


12- خبرنامه اختصاصی

حتماً یک خبرنامه اختصاص ی از طری ق پست الکترونیکی در سایت خود داشته باشید. با این کار اولین قدم بازاریابی از طریق ایمیل را برداشته اید عنوا نی انتخاب کنید که در نگاه اول توجه خواننده را جلب کند . یکی از بهترین راه های افزایش فروش داشتن خبرنامه الکترونیکی و تبلیغ کالاهای جدید در آن می باشد.


13- خروج از عضویت

همواره در ایمیل های خود این امکان را به خواننده بدهید تا در صورت نیاز از عضو یت در خبرنامه شما خارج شود . ممکن است خواننده علاقه ای به مطالب شما نداشته باشد. کاری نکنید که شخص مورد نظر هر روز بدون خواندن نامه شما، با عصبانیت آنرا حذف کند.


14- نامه های تأثیرگذار

نامه های فروش خود را با یک عبارت یا جمله تأ ثیرگذار، محکم و قوی به پایان برسانید. آن می تواند یک پاداش رایگان، یک تخفیف ویژه، یادآوری یک مزیت مهم، آخرین فرصت سفارش دهی یا مانند آنها باشد.


15- گردآوری آدرس ایمیل از هر جای ممکن
همواره به دنبال جمع آوری آدرس ایمیل افرادی باشید که به موضوع سایت و کسب و کار شما علاقه مند هستند . همیشه فهرست خود را به روز کنید و تا جایی که امکان دارد به آن بیفزایید.


16- جوابدهی سریع

به تمامی نامه های الکترونیکی در سریع ترین زمان ممکن پاسخ دهید. هیچ چیز مانند پاسخ ندادن به موقع، به نامه یک مشتری احتمالی، باعث از دست رفتن فروش نمی شود.


17- سیستم دوره ای ارسال ایمیل

یک سیستم اتوما تیک ارسال دوره ای ایمیل برای خودتان داشته باش ید. 99 درصد بازد یدکنندگان در اولین بازدید از سایت شما خرید نمیکنند! آنها حتی در دومین بازدید هم این کار را انجام نخواهند داد . برای فروش کالای خود  به آنها باید بارها و بارها با آنها تماس برقرار ساز ید. برای این کار، یک سر ی 7 تا 10 تایی از ایمیل های آموزشی در رابطه با موضوعات مورد علاقه کاربران تهیه کنید. فراموش نکنید که در بین ایمیلهای آموزشی، نامه های فروش خود را نیز بر ای آنها بفرستید. بطور مثال اگر از یک دوره 7 تایی استفاده میکنید 3 نامه فروش نیز در بین آنها به صورت یکی در میان ارسال کنید. این کار آمیزه ای از اطلاعات مفید و تبلیغات برای گرفتن نتایج بهتر است . ارسال بیش از حد نامه های فروش، اعتبار شما را از بین خواهد برد و نبودن نامه های فروش در بین ایمیل های آموزشی فروش محصولات شما را کم خواهد کرد.


18- نامه های شخصی

نامه های فروش خود از زبان خودتان بنویسید نه یک شرکت. شخصی بودن نامه های فروش تأ ثیر بیشتری در خواننده ایجاد خواهد کرد. از نام افراد در موضوع نامه های الکترونیکی خود استفاده نمایید. این کار باعث می شود تا توجه آنها به سرعت جلب شود و برای خواندن نامه شما تحریک شوند.


19- ارسال اتوماتیک ایمیل

برای صرفه جویی در زمان برای بازاریابی یا تبلیغات، کسب و کار آنلاین خود را مکانیزه و سیستم ارسال ایمیل خود را اتوما تیک نمایید. بدین منظور از نرم افزارهای «خود پاسخگو» و مانند آنها استفاده نمایید.


20- استفاده از فضای سفید
برای جلب توجه بیینندگان پیام خود، از فضای سفید بیشتری استفاده نمایید. همچنین در "خط موضوع " می توانید از فضای خا لی بیشتری بین کلمات یا حروف استفاده نمایید.


21- امضای الکترونیکی 
در انتهای تمامی ایمیل های خود از یک امضای الکترونیکی یکسان استفاده کنید. میتوانید از یک عبارت تأثیر گذار و تبلیغاتی در انتهای ایمیل های ارسا لی به عنوان امضاء مختص خود استفاده کنید.


22- یک راز جالب
بازاریاب های موفق دائماً در حال گسترش راههای جدیدی هستند تا اطلاعات بیشتری درباره مشتریان یا افراد مورد هدف خود بدست آورند . به تازگی یک راز جالب در این زمینه کشف شده است ! وبسایتها به تنهایی منجر به ایجاد فروش مناسب نمی گردند. ایمیلهای دنباله دار بیشترین فروش را ایجاد می کنند. اگر از بازار یاب های حرفه ای کسب و کارهای آنلاین بپرسید آمارهای وحشتناکی به شما خواهند داد . در اکثر وب سایت ها بین %0.05 تا %0.1 بازد ید های سایت منجر به فروش می گردد. یعنی از هر 10 هزار نفر بازد ید کننده حدود 5 تا 10 نفر تبد یل به خریدار می شود! اما استفاده از ایمیل های دنباله دار این میزان را به 5 تا 10 درصد افزایش خواهد داد.

23- راههای جمع آوری اطلاعات تماس افراد
راههای مختلف ی برای جمع آوری اطلاعات تماس افراد وجود دارد. تعدادی از این راه ها عبارتند از:  از بازدید کننده بخواهید در هنگام عضویت در سایت برای دریافت اطلاعات کاملتر و برخورداری از امکانات گسترده تر، از طریق یک فرم اطلاعات تماس خود را در اختیارتان بگذارد.  از کاربر بخواهید در یک نظرسنجی شرکت کند و در صورت شر کت در نظر سنجی یک هد یه رایگان به نشا نی او ارسال خواهد شد . کاربر با کمال میل اطلاعات تماس خود را برای شما خواهد نوشت! در کتاب میهمانان سایت میتوانید اطلاعات کاربر را  دریافت کنید.  داشتن خبرنامه اختصاصی یک راه مؤثر است.  دانلود نرم افزارهای جالب یا کتاب های الکترونیکی رایگان را به شرط پر کردن یک فرم پیشنهاد دهید. با کمی تفکر می توانید راه های بیشتری برای دریافت اطلاعات افراد از طریق وب سایت پیدا نمایید.

 

24- تشکر را فراموش نکنید
در صورت در یافت پاسخ از طرف کاربر، یک ایمیل تشکرآمیز به سرعت برای او ارسال نمایید. به خصوص اگر او از شما کالایی خریده باشد حتماً از او تشکر کنید تا او نیز برای خریدهای بعدی از شما راغب تر باشد.

 

 

منبع : سایت مدیر سبز