Style Switcher

Layout options
  • Boxed Layout
  • Full Width Layout
Primary Color

 

 

چرا باید از ایمیل برای بازاریابی و افزایش فروش استفاده کنیم؟

 

علی نورهانی
منبع:
روزنامه آسیا

 

صاحب یک وب سایت برای افزایش فروش چه کار می کند؟ مطمئناً جذب ترافیک که البته کار بسیار خوبی است، امّا نکته مهم این است که تصور آنها برای افزایش فروش این است: تبلیغات زیادی را انجام دهیم، کاربران زیادی وارد سایت شده و شاید از سایت خرید کنند.
متاسفانه با این روش هزینه زیادی می پردازند و ممکن است بازگشت سرمایه گذاری تبلیغات خوبی نداشته باشند. در بسیاری از موارد هم می بینم که صاحب فروشگاه اینترنتی در همان سال اول نا امید شده و دامنه خودش را نیز تمدید نمی کند.
در تحلیلی که بین سایت های ایرانی انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که نرخ تبدیل وب سایت هایی که به این روش فعالیت بازاریابی خودشان را انجام می دهند بین 5/ درصد تا 1 در صد است. یعنی در بهترین شرایط از هر 100 بازدیدکننده سایت یک نفر از سایت آنها خرید می کند.
در بین این وب سایت ها مشاهده شد که از 99 درصد باقی مانده 18 درصد به خدمات سایت علاقه ای نداشتند و 82 درصد علاقه مند به خدمات و محصولات سایت بودند، ولی این افراد سایت را ترک می کردند و شاید هیچ وقت به این سایت باز نمی گشتند، البته این آمار میانگین بین 130 وب سایت اینترنتی ایرانی بود، اما نکته مهم این است که چگونه این 82 درصد را جمع آوری کرده و با ارسال اطلاعات کامل در زمینه خدمات و محصولات خودتان به این مخاطبان، آنان را تبدیل به خریدار کنید.
در اینجا به شما می گویم که چگونه اطلاعات این افراد را جمع آوری کنید و نرخ تبدیل فروش خودتان را افزایش دهید.
برای شروع کار به جای اینکه این 82 درصد سایت شما را ترک کنند باید اطلاعات آنان را جمع آوری کنیم. در حقیقت لیست مشتریان خودمان را بسازیم.

 

ساخت لیست مشتریان
بسیاری از صاحبان کسب و کار اینترنتی می خواهند اطلاعات افراد علاقه مند به خدمات و محصولات خودشان را داشته باشند تا در صورتی که خدمات و محصولات جدیدی برای فروش دارند این افراد را از طریق ایمیل با خبر کنند. اهمیت جمع آوری اطلاعات علاقه مندان بسیار بالاست و انجام این کار یکی از مهم ترین وظایف یک صاحب وب سایت است. برای مثال مطمئن هستم که شما شرکت
Kaspersky را می شناسید. این شرکت نرم افزار ضد ویروس تولید می کند و یکی از معتبرترین و معروفترین شرکت ها در این زمینه است. در صورتی که بخواهید از این وب سایت نرم افزار نسخه سی روزه آن را به صورت رایگان دریافت کنید، قبل از هر کاری، نام و ایمیل شما را دریافت می کنند. اگر نام و ایمیل خودتان را در اختیار این سایت قرار دهید تا پایان این مدت سی روزه ایمیل های پی در پی را دریافت می کنید و شرکت با یادآوری زمان به پایان رسیدن این سی روز شما را تشویق به خرید نسخه یک ساله آن می کند. حتی در صورت خرید محصول در طول سال خبرنامه این شرکت را دریافت می کنید. شرکت هایی مانند Apple، Sony و دیگر شرکت های معروف نیز این کار را انجام می دهند، زیرا به دست آوردن اطلاعات بازار هدف برای یک کسب و کار بسیار مهم و حیاتی است.
نکته مهم در مورد ساخت لیست علاقه مندان این است که اگر شما رتبه خوبی در موتورهای جست و جو داشته باشید، اگر ترافیک خوبی را از سایت های اجتماعی دریافت کنید یا ترافیک خوبی را از وب سایت های دیگر دریافت کنید هیچ یک از این منابع ترافیک دارائی شما نیستند، زیرا ممکن است روزی دیگر ترافیک خوبی از گوگل، سایت های اجتماعی و سایت های مختلف دریافت نکنید یا رقیبان شما این رتبه های خوب را از شما بگیرد، ولی رقیب شما نمی تواند لیست مشتریانتان را از شما بگیرد. همان طور که گفتم دارائی یک کسب و کار لیست مخاطبان و مشتریان آنها است. در این مقاله به نحوه جمع آوری علاقه مندان و نکات کلیدی بازاریابی ایمیلی می پردازم.

 

بازاریابی ایمیلی بر اساس کسب اجازه
اگر شما می خواهید لیست مشتریان احتمالی خودتان را جمع آوری کنید، به جای اینکه خودتان ایمیل و نام آنها را به لیست خود اضافه کنید قبل از آن از آنها کسب اجازه کنید. شرایطی را برای مخاطبان خودتان پیاده سازی کنید که با کمال میل اطلاعات خودشان را در اختیار شما قرار دهند.
می توانید با یک هدیه رایگاه مثل یک فایل آموزشی صوتی، تصویری، کتاب الکترونیکی یا خبرنامه، اطلاعات آنان را جمع آوری کنید. در این شرایط کاربران به ما اجازه می دهند که خبرنامه های خود را برای آنان ارسال کنیم. بازاریابی ایمیلی به شیوه نوین یعنی همین روش. جمع آوری اطلاعات مخاطبان با کسب اجازه، البته آنان در هر زمان که مایل باشند باید بتوانند خود را از لیست شما حذف کنند.

کیفیت در مقابل تعداد
وقتی که لیست مخاطبان سایت خودتان را می سازید باید به این نکته مهم توجه کنید. برخی از شرکت ها تصورشان این است که هر چه لیست بزرگ تر باشد بهتر است. بنابراین هدیه ای تولید می کنند و به بازدیدکنندگان خودشان پیشنهاد می کنند که هر فردی که وارد سایت می شود آن را دریافت می کند. با انجام این کار وقت و منابع خودتان را مصرف می کنید. دقت کنید که باید سیستم جمع آوری لیست مخاطبان شما به گونه ای باشد که افرادی که به خدمات و محصولات شما علاقه مند هستند عضو لیست شما شوند، نه هر بازدیدکنند ای که وارد سایت شما می شود.
برای مثال اگر شما هدیه ای را برای افزایش فروش وب سایت دارید، نباید در متن هدیه بنویسید که با دریافت این کتاب و مطالعه آن ثروتمند می شوید، با انجام این کار هر فردی که به ثروتمند شدن علاقه مند است، مطمئناً این کتاب را دریافت می کند و شاید هم برخی از مخاطبان واقعی به محصول شما بی اعتماد شده و محصول شما را دریافت نکنند. در صورتی که بهترین متن برای محصول شما افزایش سریع فروش برای صاحبان وب سایت است. یکی از محصولات هدیه سایت ما به این نام است. تمامی افرادی که این هدیه را که یک فایل صوتی آموزشی است را دریافت می کنند صاحب وب سایت هستند، زیرا این محصول این افراد را هدف خود قرار داده است.
پس به این نکته باید توجه کنید که ساخت لیست باید کلاملاً اصولی باشد. در این سیستم باید فقط و فقط، ایمیل افرادی را جمع آوری کنید که به خدمات و محصولات شما علاقه مند هستند. با انجام این کار می توانید به دقت نرخ تبدیل اعضای لیست به خریداران خودتان را محاسبه کنید. با پیاده سازی صحیح این سیستم شاهد افزایش فروش خودتان خواهید بود چون پیام خودتان را دقیقاً به بازار هدفتان ارسال می کنید.

 

چگونه اطلاعات مخاطبان خدمات و محصولات خودمان را جمع آوری کنیم؟
خوب تا این جای کار با مزایای ساخت لیست علاقه مندان به خدمات و محصولات سایت آشنا شدید. حالا نوبت این است که این سیستم را در سایت خودمان پیاده سازی کنیم و از همین امروز جمع آوری اطلاعات علاقه مندان سایت را شروع کنیم.
برای جمع آوری اطلاعات مخاطبان باید یک محصول هدیه تولید کنیم. این محصول هدیه می تواند یک کتاب آموزشی، فایل صوتی و تصویری یا پیشنهاد یک خبرنامه باشد. در سایت یک مقاله رایگان قرار دارد که با مطالعه آن می توانید نحوه تولید این محصولات رایگان را مشاهده کنید. پس از اینکه محصول خودتان را تولید کردید باید آن را در صفحه قرار دهید که به این سه نام شهرت دارد:
Landing Page
OPT-in Page
Squeeze Page
طراحی این صفحه با بقیه صفحات سایت تان متفاوت است. در این صفحه هیچ یک از المان اصلی سایت شما وجود ندارد. در این صفحه کاربر فقط یک انتخاب دارد. یا به محصول هدیه شما علاقه مند می شود و اطلاعات خود را وارد کرده و آن را دریافت می کند یا اینکه به محصول شما علاقه ای ندارد و صفحه را ترک می کند. شاید از خودتان بپرسید که چرا باید اینگونه طراحی شود. در ابتدا انجام این کار برای من خیلی سخت بود. چون هزینه های تبلیغاتی زیادی برای گوگل و تبلیغات بنری در سایت های مرتبط با کار خودم می دادم و مخاطبان را مستقیماً به صفحه دریافت کتاب بهینه سازی سایت هدایت می کردم. مخاطبان یا محصول را دریافت می کردند یا سایت را ترک می کردند، ولی با مشاهده نتایج مثبت به این کار ادامه دادم، دلیل آن کاملاً روشن است. اگر فرد به محصول علاقه داشته باشد حتماً محصول را دریافت می کند. یعنی در حقیقت به خدمات و محصولات آتی شما علاقه مند است، ولی اگر این کار را نکند و سایت را ترک کند مطمئن باشید به احتمال زیاد به خدمات و محصولات شما علاقه مند نیست یا اگر کاربر هدف وارد سایت شده نتوانسته اید محصول خوبی برای جذب وی طراحی کنید پس با جمع آوری اطلاعات افراد علاقه مند می توانید با ارسال ایمیل های اصولی آنان را به خریدار تبدیل کنید.
با این روش شما می توانید به راحتی علاقه مندان وب سایت را از سایر بازدیدکنندگان سایت جدا کرده و آنان را در لیست ارزشمند خودتان قرار دهید.

 

روش های جمع آوری اطلاعات علاقه مندان:
بعد از اینکه کاربران اطلاعات خودشان را در اختیار شما قرار دادند، به صفحه ای هدایت می شوند که اطلاعات کامل برای دسترسی به محصول هدیه را به مخاطب نشان می دهد. ما برای جمع آوری اطلاعات مخاطبان از دو روش استفاده می کنیم که مزایا و معایب هر یک را برای شما می نویسم:
1- کسب اجازه یک مرحله ای
2- کسب اجازه دو مرحله ای

 

کسب اجازه یک مرحله ای:
در این روش کاربر پس از ارائه اطلاعات خود به صفحه ای هدایت می شود که می تواند محصول را دریافت کند یا اینکه پیامی به او نمایش داده شود که محصول به ایمیل وی ارسال شده است. رشد لیست شما در این روش بسیار بیشتر از روش دو مرحله ای است.

مزیت:
کاربر به آسانی می تواند محصول شما را دریافت کند در این روش از سایت شما بسیار خشنود است.

معایب:
ممکن است این افراد واقعاً به خدمات و محصولات ما علاقه مند نباشند.
مهم ترین عیب این روش این است که مخاطب اگر ایمیل خودش را به اشتباه وارد کند به محصول دسترسی داشته و شما ایمیل غیر فعال در لیست خودتان خواهید داشت. اگر محصول را به ایمیل مخاطب خودتان ارسال کنید در صورتی که کاربر ایمیل خودش را به اشتباه وارد کند پیام محصول به ایمیل شما ارسال شد نمایش داده می شود، ولی کاربر ایمیلی را دریافت نمی کند و بسیار به سایت شما بدبین خواهد شد.
در طولانی مدت جدا کردن ایمیل های صحیح از نا صحیح ممکن نیست و شما در هر ارسال برگشتی های زیادی خواهید داشت.

 

کسب اجازه دو مرحله ای:
در این روش پس از اینکه کاربر اطلاعات خود را در اختیار شما قرار داد پیامی به او نمایش داده می شود که یک کد تائید به ایمیل کاربر ارسال شده است و در صورتی که کاربر بر روی این لینک کلیک کند محصول هدیه برای او ارسال خواهد شد. مهم ترین مزیت این روش این است که با این تائید دو مرحله ای کاربر علاقه خودش را به خدمات سایت شما نشان داده است و همواره شما در لیست خودتان ایمیل های صحیح تائیده شده کاربران خودتان را دارید. به نظر من اگر در ابتدای پیاده سازی این سیستم در سایت خودتان هستید حتماً از این روش برای جمع آوری اطلاعات مخاطبان خودتان استفاده کنید.

 

صفحه تشکر از کاربر
وقتی که کاربر اطلاعات خودش را در اختیار ما قرار می دهد باید به این صفحه از سایت هدایت شود. در این صفحه در ابتدا از کاربر بابت ارائه اطلاعات خود به وب سایت تشکر و قدردانی می شود. باید این نکته را به مخاطبان خودتان بگویید که از این به بعد نزد سایت شما چه جایگاهی دارند.
سپس باید اطلاعات کامل دریافت هدیه را در اختیار مخاطب خودتان قرار دهید. اگر از روش یک مرحله ای استفاده می کنید، محصول را در اختیار مخاطب قرار دهید و در صورتی که از روش دو مرحله استفاده می کنید از کاربر درخواست کنید که ایمیل خودش را چک کند و روی لینک فعال سازی کلیک کند.
یکی از نکات مهمی که در صفحه تشکر باید رعایت کنید، این است که کاربر با ارائه اطلاعات خود به شما اثبات کرده است که به خدمات شما علاقه مند است. پس در این صفحه می توانید به صورت برجسته کاربر را با خدمات و محصولات خودتان آشنا کنید. اگر محصولی مرتبط با این محصول هدیه دارید، کاربر را به آن صفحه هدایت کنید. بسیاری از مخاطبان پس از ارائه اطلاعات خودشان معمولاً سایت را ترک می کنند، ولی این آغاز یک ارتباط است. سایت شما باید به سیستمی مجهز باشد که کاربر پس از ارائه اطلاعات به صورت منظم ایمیل هایی را به مخاطب ارسال کند و وی را با خدمات و محصولات شما به خوبی آگاه کند و با ارسال پیشنهادی رد نشدنی در آخرین ایمیل، کاربر را ترغیب به خرید از محصولات و خدمات سایت شما کند.